OK
farhangohonar-ir

معرفی رشته کارشناسی نوازندگی موسیقی ایرانی :

از آنجا که موسیقی با روح انسان عجین شده و ابزاری آرام بخش برای او به حساب می آید، توجه به آن در زندگی بشر بسیار ضروری می باشد .

در نتیجه با هدف گسترش دانش عملی و نظری موسیقی و تربیت نیروی متخصص، رشته های مرتبط در دانشگاه های جهان ایجاد شده است. رشته نوازندگی ساز ایرانی یکی از این رشته ها در دانشگاه های کشور می باشد که با هدف تربیت نوازندگان موسیقی اصیل و سنتی ایرانی راه اندازی شده است .

در رشته نوازندگی موسیقی ایرانی بر مبانی نظری و ردیف نوازی موسیقی ایرانی تاکید می شود. در حوزه نظری دانشجویان این رشته با فلسفه موسیقی، تاریخ موسیقی، فواصل موسیقی، صداها و ... آشنا می شوند. در بخش عملی نیز در ساز مورد علاقه خود (سازهای ایرانی شامل: تار، سه تاری، قانونی، نی ، کمانچه، قیچک، بربط (عود)، سنتور، رباب ) تخصص و مهارت لازم را کسب می کنند .

فارغ ­التحصیلان کارشناسی این رشته با کسب دانش عمومی و نظری در خصوص موسیقی و بخصوص موسیقی سنتی ایران توانایی آموزش، تدوین، تنظیم و اجرای قطعات را دارند و یا می ­توانند به مطالعه و تحقیق در این حوزه بپردازند و همچنین در ارکسترهای موسیقی ایرانی عضو شوند .

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته  نوازندگی موسیقی ایرانی، معرفی رشته های ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود .

سرفصل دروس رشته نوازندگی موسیقی ایرانی وتعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : 135 واحد
دروس عمومی : 20 واحد
دروس پایه : 20 واحد
دروس اصلی : 23 واحد
دروس تخصصی : 66 واحد

دانشگاههایی که در رشته ارشد آهنگسازی پذیرش دانشجو دارند

دانشگاه تهران  و  دانشگاه هنر تهران  و دانشگاه گیلان - رشت

دروس تخصصی رشته نوازندگی موسیقی جهانی

ساز ایرانی

همنوازی

آواز جمعی

دشیفراژ

ارکستر جهانی

اجرای صحنه­ای آواز جمعی

اجرای صحنه­ای ساز ایرانی

اجرای پایانی (پروژه نهایی) 
 

دروس اصلی رشته نوازندگی موسیقی جهانی

تاریخ موسیقی ایران

تاریخ موسیقی جهان

سازشناسی موسیقی جهانی

فرم موسیقی

شناسایی سازهای ایران

 دروس پایه رشته نوازندگی موسیقی جهانی

تحلیل مبانی نظری موسیقی

سرایش

تربیت شنوایی

هماهنگی (هارمونی)

مبانی صداشناسی

پیانوی عمومی

کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی

معرفی رشته نوازندگی ساز ایرانی :

موسیقی همواره و از جهات مختلف مورد توجه انسان بوده است. در واقع موسیقی با روح انسان عجین شده و ابزاری آرام بخش برای او به حساب می آید، لذا توجه به آن در زندگی بسیار ضروری است .

رشته های مختلفی در راستای گسترش و علمی سازی هنر موسیقی در ابعاد مختلف آن در دانشگاه های جهان و ایران ایجاد شده است. رشته نوازندگی ساز ایرانی یکی از این رشته هاست که در دانشگاه های کشور با هدف تربیت متخصصین و نوازندگان موسیقی اصیل و سنتی ایرانی راه اندازی شده است . فارغ ­التحصیلان رشته کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی علاوه بر حضور در بازار کار خصوصی می توانند در فعالیتهای حرفه ای آموزشی و مشاوره ای بخشهای دولتی نیز شرکت کنند .

دستیابی به تواناییهای برتر در نوازندگی بصورت جمعی و یا تکنوازی با ارکستر ، شناخت کامل ردیفهای موسیقی ایران به منظور آگاهی به ویژگیهای موسیقی سنتی ایران، آشنایی با نت نگاری ویژگیهای موسیقی محلی و سنتی ایران، آفرینش در زمینه موسیقی ملی ایران با تلاش برای دستیابی به نوآوریهای هنری از مباحث مورد بحث در رشته کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی می باشد .

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد و نیز افرادی که در بازار کار به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدهای کارشناسی ارشد نوازندگی ساز ایرانی، معرفی سایر رشته های کارشناسی ارشد موسیقی، دانشگاه های دارای رشته کارشناسی ارشد نوازندگی ساز ایرانی، بازارکار، وضعیت استخدام و آینده شغلی رشته کارشناسی ارشد نوازندگی ساز ایرانی ارایه می شود .


برنامه درسی (سرفصل) کارشناسی ارشد نوازندگی ساز ایرانی و تعداد واحدها  :

تعداد کل واحدها : 32 واحد
دروس اصلی و تخصصی : 20 واحد
دروس انتخابی : 6 واحد
پایان نامه : 6 واحد
 

دانشگاههایی که در رشته کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی پذیرش دانشجو دارند

دانشگاه تهران  و  دانشگاه هنر تهران


دروس اختیاری رشته نوازندگی موسیقی ایرانیروش تحقیق
تجزیه و تحلیل موسیقی محلی ایران
تحلیل ساختار تصانیف ایران
بررسی موسیقی ضربی ایران
حکمت هنر اسلامی
ریشه های عرفان اسلامی

 

دروس اصلی و تخصصی رشته نوازندگی موسیقی ایرانیساز تخصصی ایرانی
ارکستر ایرانی
تجزیه و تحلیل و مقایسه ردیفهای موسیقی ایرانی
نت نگاری
آفرینش در موسیقی ایرانی
اجرای پایان
ی/پایان نامه

اموزشگاه موسیقی کرج (فرهنگ و هنر)

در لیست بهترین اموزشگاه های موسیقی کرج