OK
farhangohonar-ir

اموزشگاه موسیقی کرج

اموزش اکاردئون در کرج

توسط اساتید مجرب


آشنایی با ساز آکاردئون

اموزش آکاردئون در کرج

آکوردئون یک ساز بادی شستی‌دار با سطح مورب متحرک در دو طرف و بدنه فانوسی است .

این ساز در اوایل قرن نوزدهم در اروپا اختراع شد و معمولاً در موسیقی محلی اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. قدیمی‌ترین نام این ساز هارمونیکا است که یک اسم یونانی بوده و به معنی هارمونی موسیقایی به کار برده می‌شده‌است . آکوردئون ساز آلمانیِ مشهوری است که شهرت جهانی از نظر سادگی و لطافت صدا را به خود اختصاص داده‌است .

این ساز را نوازنده بین دو دست خود می‌گیرد که در میانهٔ آن، مجاری هوایی قرار دارند که با باز و بسته شدنشان توسط نوازنده صدا تولید می‌شود . در یک سمت صفحه‌کلید کوچکی تعبیه شده‌است که کلیدهای آن وظیفه کنترل ورود هوا به مجاری را دارند و در سمت دیگر جعبه طنین قرار دارد که معمولاً آن نیز دکمه‌های مخصوص خود را دارد .

بدنه چین‌دار آکوردئون مانند دَم آهنگران است. چون دو سر دم را با دو دست از هم دور کنند هوا وارد می‌شود، و چون نزدیک سازند هوا با فشار از آن خارج می‌شود. صدایی که از آکوردئون بیرون می‌آید به وسیله باریکه‌های فلزی به نام زبانه ساخته می‌شود، بدین ترتیب که، جریان یافتن هوا در دم زبانه‌های ساز را به ارتعاش درمی‌آورد و به عقب و جلو می‌راند. به عبارت دیگر جریان هوا زبانه‌ها را مرتعش می‌کند. هر یک از این زبانه‌ها چون به ارتعاش درآید صوتی مخصوص به خود خارج می‌کند. زبانه‌ها به شستی‌های متصل است که بر بدنه آکوردئون روی جعبه طنین قرار گرفته‌اند. نوازنده در ضمن بازکردن و بستن دَم، با انگشتان خود شستی‌ها را فشار می‌دهد و نواهای گوناگونی می‌نوازد . کنسرتینا یک نوع آکوردئون ساده است. این ساز نزد دریانوردان رواج بسیار داشت .

انواع آکاردئون

سه سبک اصلی آکوردئون وجود دارد: دیاتونیک، کروماتیک و صفحه کلیدی یا پیانویی. آکاردئون‌های دیاتونیک و کروماتیک دارای دکمه‌هایی برای نواختن هستند. آکاردئون صفحه کلیدی کلیدهایی مانند کیبورد پیانو دارد. در یک آکاردئون استاندارد، کلیدها در سمت راست دستگاه قرار دارد. سمت چپ دستگاه هم دارای آکورد یا باس است؛ که برای ایجاد ریتم مورد استفاده قرار می‌گیرد .

آکاردئون‌های دیاتونیک دارای یک، دو یا سه ردیف دکمه هستند؛ و هر ردیف با یک کلید خاص تنظیم می‌شود و فقط دارای نت های آن مقیاس است. هر دکمه نت خاصی را بسته به اینکه آیا بلو (بخش آکاردئونی ساز) فشرده شده (تحت فشار) یا گسترش یافته است (کشیده) به خود اختصاص می‌دهد. آکاردئون دیاتونیک عموما دارای دو یا چهار دکمه سمت چپ است؛ که برای کنترل باس و یا آکوردها هستند .

آکاردئون‌های کروماتیک دارای سه تا پنج ردیف دکمه در طرف ملودی ساز هستند. بر خلاف آکاردئون دیاتونیک، این دکمه‌ها برای یک نت خاص تنظیم می‌شوند؛ صرف نظر از اینکه آیا بلو تحت فشار قرار می‌گیرد یا باز می‌شود. در اکاردئون‌های کروماتیک سمت چپ دستگاه حاوی انواع آکورد است .

در نهایت آکاردئون‌های صفحه کلیدی هستند که یک صفحه کلید شبیه به پیانو دقیقا در سمت راست خود دارند؛ و به همین دلیل به سادگی نزد مردم شناخته هستند . این ساز در یک طرف 120 کلید و در طرف دیگر دارای 41 کلید است .

آکاردئون در فرهنگ آمریکایی و بریتانیایی

وقتی فیلم‌ها و صحنه‌های نمایش در فرانسه و مخصوصاً پاریس اتفاق می‌افتد، در موسیقی متن فیلم اغلب از آکاردئون استففاده می‌شود. مردم بریتانیا ساز آکاردئون را یک ساز فرانسوی می‌دانند. مردم آمریکا هنگامی که نام آکاردئون آورده می‌شود، موسیقی‌های ویژه رقص و آواز قدیمی در ذهنشان تداعی می‌شود.

اموزش آکاردئون در کرج

یکی از مراکز آموزش اکاردئون در کرج آموزشگاه موسیقی فرهنگ و هنر با مجوز رسمی درجه یک از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میباشد که آموزش در این مرکز کاملا بصورت حرفه ای و اصولی توسط اساتید تحصیل کرده و باتجربه انجام میشود که پس از گذراندن سطح یک هنرجو میتواند برای اخذ مدرک مهارت آموزی جهت دریافت دیپلم رسمی موسیقی اقدام کند.

در اموزشگاه موسیقی فرهنگ و هنر کرج که بهترین اموزشگاه موسیقی کرج می باشد هنرجو برای اموزش اکاردئون ابتدا با تئوری موسیقی که توسط استاد رامتین اسکروچی و با استفاده از کتاب تالیف خود استاد (کتاب اشنایی با مبانی موسیقی) تدریس می شود ، اشنا میشود و با ذهنیتی آماده کلاس عملی ساز شروع میشود.

آموزش آکاردئون
در
آموزشگاه موسیقی فرهنگ و هنر کرج
با مجوز رسمی درجه یک از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


آموزش آکاردئون در اموزشگاه موسیقی فرهنگ و هنر کرج توسط استاد شعبانی با  30 سال تجربه آموزش تدریس می شود ، ایشان از اساتید برجسته در زمینه آموزش آکاردئون در کرج می باشند. هنرجویان علاقه مند به یادگیری ساز آکاردئون می توانند نزذد ایشان در اموزشگاه موسیقی فرهنگ و هنر آموزش ببینند.اموزشگاه موسیقی فرهنگ و هنر کرج|اموزش آکاردئون در کرج|اموزشگاه موسیقی کرج

اموزشگاه موسیقی فرهنگ و هنر کرج
با مجوز رسمی درجه یک از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کرج موسیقی فرهنگ و هنر
هنرستان موسیقی کرج
بهترین اموزشگاه موسیقی کرج
اموزشگاه موسیقی کرج ازادگان
اموزش موسیقی